Füüsiline valu ja emotsionaalne seos

31/07/2024

12 erinevat kehalise valu tüüpi, mis on seotud emotsioonide ja vaimse oleku kõrvalmõjudega.

 

Mõistus, keha ja hing on oma

vahel ühenduses ning seetõttu ei pruugi füüsiline valu olla seotud vigastusega füüsilisel tasandil. On erinevat tüüpi kehalist valu ning tihtipeale on igapäevased valud seotud meie emotsioonide ja mõtetega. Räägime lähemalt 12’st enim levinud valu kohtadest ning sellest, kuidas sügaval peituvad emotsionaalsed probleemid põhjustavad füüsilist ebamugavust. 

 

  1. Peavalu

Peavalu stressist

 

Peavalu on üks kõige sagedasemaid valu tundeid. Peavalu võib olla põhjustatud igapäevastest pingetest. Louise Hay, raamatu “Sa võid oma elu tervendada” autori sõnul, viitavad peavalud enese alavääristamisele suurest hirmust ja stressist. Näiteks, kui elus on pingelisemad ajad, hakkame me tihtipeale mõtlema, et asi on meis ning oleme selle olukorra põhjustanud.

Mida teha?  Võta iga päev aega lõõgastumiseks ja stressi leevendamiseks. Võid tegeleda mediteerimisega, võtta kuuma vanni või lihtsalt mõneks ajaks pikali heita ja unustada probleemid. Seejärel on hea hakata puhanud mõistusega probleeme lahendama. 

 

  1. Valud kaelas 

Kui tunned valu kaelas, võib sul olla raskusi teistele või endale andestamisega. 

Mida teha? Kui tunned kaelavalu, proovi muuta enda mõttemaailma ning keskendu positiivsele. Mõtle ka sellele, mida sa inimestes armastad ja harjuta lahti laskmist sellest, mis on sinu vaimule ja kehale kahjulik. Kui oled keskendunud olevikule, saad maksimaalselt ära kasutada külgetõmbeseadust.

 

  1. Õlavöötme valud 

Õlavöötme,, õlgade valu

 

Õlavalu võib viidata sellele, et kannad endaga kaasas rasket emotsionaalset koormat. Sealt pärineb ka ütlus “probleemi õlgadel kandmine”. 

Mida teha? Keskendu aktiivselt probleemide lahendamisele ning jaga enda muresid ja mõtteid ka lähedaste inimestega. Jagatud mure on ju pool muret. 

 

  1. Valu ülaseljas

Ülaseljavalu on tihti seotud emotsionaalse toe puudulikkusega. Sa võid tunda end mitte-armastatuna ja soovimatuna või ehk on sul lihtsalt vaja praegusel eluetapil rohkem lähedust ja emotsionaalset tuge. 

Mida teha? Kui oled vallaline, võib see tähendada, et on aeg käia mõnel kohtingul. Suhtes inimeste jaoks on oluline enda partneriga suhelda ning vajadusi selgitada. 

Samuti otsi uusi viise inimestega suhtlemiseks. Näiteks võid liituda mõne MTÜ-ga või grupi trenniga, et ühise eesmärgi nimel koos teistega pingutada ja protsessi nautida. 

 

  1. Alaselja valud

Alaseljavalu võib tähendada, et muretsed liigselt enda rahaasjade pärast. 

Mida teha? Võib olla on hea aeg küsida ammu oodatud palgatõusu või kui tervis lubab on alati võimalus leida ka lisasissetulekuallikas. Samuti tuleks enda tulud ja kulud kontrolli all hoida ning vajadusel kasutada ka finantsnõustaja abi. 

 

  1. Küünarnuki valud

Küünarliigese valu viitab sinu vastupanuvõimele elus muutusi vastu võtta. Kui sul on kanged käed, võib ka sinu elu olla “kangeks” jäänud. 

Mida teha? Tee kompromisse ja raputa asju veidi üles. Uue muutusega kohanemine on tihtipeale raske, kuid see on ka intelligentsuse märk. Ole julgem, haara uusi võimalusi ja arenda ennast elus pidevalt.

 

  1. Valud kätes, täpsemini valuaistingud randmetes

Randmevalu

 

Ehk on sul raskusi teistega läbi saada ja suhelda nii avatult nagu peaksid? Kas sa tunned end isoleerituna ja üksildasena? 

Mida teha?  Mõtle uute sõprade leidmisele või olemasolevate sõpradega rohkem koos veedetud ajale. Kutsu mõni kolleeg ühisele lõunale või proovi luua uusi tutvusi. Keskendu sellele, mis sind häirib ning proovi see probleem lahendada, see omakorda leevendab ka valu.

 

 

 

 

  1. Puusavalu 

Puusavalu viitab sellele, et sa takistad endal elus edasi liikuda ja ehk ei suudagi sa otsustada, milline tee on sinu elu jaoks õige. Valulikud puusad võivad viidata sellele, et miski hoiab sind tagasi muutustest ja edasi liikumast. Oled otsuste tegemisel võib-olla liiga ettevaatlik. 

Mida teha? Kuula oma intuitsiooni ja sa saad teada, milline on õige tee.

 

  1. Põlvevalu 

Põlvevalu võib viidata sellele, et sinu ego on veidi liiga suur ja sa mõtled endast liiga hästi. Samuti võib põlvevalu anda märku ka sellest, et hoiad kinni millestki, mis ei ole enam sinu jaoks. 

Mida teha?  Mõtesta enda tehtud asjad läbi ning tuleta endale meelde, et kõikides asjades ei tohi olla kangekaelne.

 

  1. Säärevalu 

Säärelihase valuga seostatakse tihtipeale tundeviha. Tundevihaks on näiteks pidev mõtlemine lähedase kaotusele, reetmisele ja süüdistav mõtlemine enda ja teiste suunas. Samuti ka see, kui pidevalt mõtled või virised selle üle, mida teised inimesed tegemata on jätnud. 

Mida teha? Alusta tänulikkuse nimekirja koostamist ja saad aru, kui palju rõõmu sinu elus on. Ka pisikesed asjad elus on väärt mainimist ning tänutunnet.

 

  1. Jalalaba valud

Kui oled masenduses või tunned end oma elu suhtes negatiivselt, avaldub see sageli jalgade valus. 

Mida teha? Proovi veeta rohkem aega positiivsete inimestega ja tegele tegevustega, mis sind õnnelikuks teevad. Broneeri aeg ka vaimse tervise spetsialisti juurde, et saada toetust ja juhendamist.

 

  1. Hüppeliigese valud 

Hüppeliigese valud, emotsionaalne stress

 

Hüppeliigese valud on seotud tugevalt enesekriitikaga. Kas oled enda vastu liiga karm? Kritiseerid end iga väikese vea eest ja mõtled, et peaksid olema veelgi parem?

Siis on aeg keskenduda enesearmastusele ja teha asju, mis sind rõõmustavad. Leia aega oma lemmikhobide, tervisliku eluviisi ja enesehoolitsuse jaoks. Poputa end ning ära sea nendes valdkondades endale eesmärke. Tunne rõõmu asjadest, mis sulle huvi pakuvad, hoolimata tulemustest. Peagi märkad ka, et hüppeliigese valud on kadunud.

 

 

 

Kui valu on siiski füüsilisel tasandil ning seotud vigastusega, siis tuleks kindlasti pöörduda vastava spetsilisti poole. Igapäevasest stressist ning emotsionaalsetest pingetest saad lõõgastuda ka massaaži abil. Laia valiku massaažiseadmeid, mis sobivad kogu kehale, leiad meie e-poest: www.borealis.ee

Sulle võib ka meeldida