Kinesioteipimine – kellele, miks ja kuidas?

05/11/2018

Kinesioteip on mitmekülgne ja taskukohane abivahend keha iseenesliku paranemise toetamiseks ja teraapiaseansi toime pikendamiseks. Kinesioteip ei piira liikuvust ja selle mõju avaldub koheselt. See sobib nii professionaalseks kui ka iseseisvaks kasutamiseks.

Vigastused ja tervisehädad kaasnevad nii aktiivse kui ka passiivse elustiiliga. Polegi vahet, mis põhjusel on üks või teine häire tekkinud: enamik neist nõuab paranemiseks aega. Lihtsatest vigastustest saavad pahatihti aga kroonilised tervisehädad, sest enamik meist kas ei saa või ei suuda kehaosale seda hädavajalikku puhkust võimaldada. Kiire eluviisi korral võib abi olla kinesioteipimisest: see paranemisprotsessi kiirendav ja toetav ravimeetod aitab ka igapäevatoimetusi tehes kehal taastuda ning ei piira sealjuures meie keha liikuvust.

Mis on kinesioteipimine?

Kinesioteipimine - kellele, miks ja kuidas? Borealis MG 4106 Kinesioteipimise tehnika lõi kiropraktik dr. Kenzo Kase Jaapanis 1970ndatel aastatel. Dr. Kase sai patsiente ravides aru, et kuigi teraapiaseansi ajal on võimalik patsiendi vaevusi leevendada, tulevad valud tagasi kohe, kui patsient oma igapäevategevuste ja valede asendite juurde naaseb. Oma teadmisi ja praktilisi kogemusi kombineerides töötas dr. Kase välja kinesioteibi: vahendi, mille abil saab ravi jätkuda ka siis, kui patsient on terapeudi juurest juba lahkunud.

 

Kuigi teraapiaseansi ajal on võimalik patsiendi vaevusi leevendada, tulevad valud tagasi kohe, kui patsient oma igapäevategevuste ja valede asendite juurde naaseb.

Kinesioteip on nahale sarnaste elastsusomadustega kangast ja akrüülliimist valmistatud keemiliste toimeainete vaba teip, mida kasutatakse taastusravis ja spordimeditsiinis nii tavainimeste kui ka sportlaste vaevuste leevendamiseks. Tänu tugevale liimile püsib kinesioteip nahal kindlalt 35 päeva, ent ei põhjusta selle käigus nahale ärritust.

Kuidas kinesioteip töötab?

Kinesioteibi toime selgitamiseks on teadlased palju vaeva näinud. Alljärgnevalt mõned näited:

  • Kui lihased on väsinud ja ületöötanud, lähevad need tursesse ja muutuvad põletikuliseks. Tursunud lihas survestab seestpoolt nahka, mistõttu aeglustub lümfiringe, kuhjub lümfivedelik ja aktiveeruvad valuretseptorid. Kinesioteibi paigaldamine eeldab naha ja lihase venitamisasendis hoidmist. Kui teip on korrektselt paigaldatud ja nahk algasendisse tagasi tuleb, moodustab see väikeseid kortsukesi. Tekib efekt, justkui oleks nahk üles tõstetud, ning selle tagajärjel suureneb vaba ruum naha ja nahaaluse koe vahel. Paraneb lümfivedeliku ringlus, mis vähendab omakorda survet naha valuretseptoritele. Tänu nendele füsioloogilistele efektidele algab keha iseenesliku tervenemise protsess ja koed saavad oma funktsioone taastada parimas võimalikus keskkonnas. Kinesioteip stimuleerib lisaks nahas paiknevaid tundesensoreid, mis aitavad liigset valuaistingut vähendada ja liigutustaju parandada – nagu prillid silmadele.

Paraneb lümfivedeliku ringlus, mis vähendab omakorda survet naha valuretseptoritele.

  • Kuna lülisammas ja autonoomne närvisüsteem on anatoomiliselt tihedalt ühendatud, parandavad tugi- ja liikumiselundkonnas aset leidvad muutused ka siseelundkonna toimimist. Tänu sellele võimaldab kinesioteipimine lihas- ja liigesvaevuste kõrval leevendada ka kroonilisi üldhaigusi, nagu peavalu, menstruatsioonivaevused, ärevusseisundid, astma või unetus.
  • Kehaosa või lihas, millele kinesioteip asetatakse, valitakse selle järgi, milline kehapiirkond on traumeeritud või valus; milline lihas on nõrk või pinges. Kinesioteip sobib ka hematoomide, tursete, närvivalu ja krampide all kannatavale piirkonnale. Kinesioteibi mõju avaldub kohe pärast paigaldamist ning väljendub valu alanemises, skeletilihaste jõu ja elastsusomaduste paranemises ning liigesliikuvuse suurenemises.

Kellele kinesioteip mõeldud on?

Kuna kinesioteibid on enamasti värvilisest kangast, oled neid tõenäoliselt märganud nii sportlaste kui ka tavainimeste kehadel. Korvpalli, jalgpalli, võrkpalli, tennise, golfi, sumo ja kergejõustikuga tegelevate sportlaste jaoks on kiensioteipimine efektiive meetod vigastuste ennetamiseks ja neist taastumiseks. Kui sport kõrvale jätta, aitab kinesioteip leevendada sundasenditest tingitud lihaspingeid mitmete elualade esindajatel: näiteks on sellest abi juuksuritele ja klienditeenindajatele, aga ka kõikidele istuva töö tegijatele.


Kinesioteip ei sobi nahainfektsioonide ja -kahjustuste, südame- ja neerupuudulikkuse, diabeedi ja vähi korral ning suurte lahtiste haavade korral. Samuti ei tohi kinesioteipi kasutada veenilaiendite piirkonnas, sest võib tekitada veenitromboosiohu.

Miks eelistada kinesioteipi sporditeibile?

Võrreldes tavalise sporditeibiga, mis piirab kahjustatud kehaosas vigastuse leviku takistamiseks liikuvust, võimaldab kinesioteip kasutamise ajal sooritada tavapäraseid liigutusi. See tähendab, et säilib liigeste ning lihaste tavapärane anatoomiline liikuvusulatus ning paranemine on tänu sellele võimalikult efektiivne.

Kuna kinesioteibi paigaldamise tehnika erineb sporditeibi paigaldamisest ning kinesioteip paigaldatakse nahale ühekordselt, ei avalda kinesioteip kasutamise ajal survet vereringele. Teatud liigeste toestamisel asendab kinesioteip ka edukalt sporditeipi.

Kuidas käib kinesioteibi paigaldamine ja eemaldamine?

Kinesioteipi oskab kõige paremini paigaldada spetsialist – füsioterapeut või massöör. Kui oled aga tutvunud hoolikalt teibi paigaldamise põhimõtetega, saad seda teha edukalt ka ise.


Kui ees ootab sportimine, paigalda teip kehale vähemalt 20–30 minutit enne treeningu algust. Paigaldamiseks leia esmalt üles valulik lihas. Seejärel vali lihasele vastav kinesioteibi laius ja pikkus: näiteks selja lailihasele on sobivaim 7,5-sentimeetrine teip, pea kõigile teistele lihastele sobib aga kitsam, 5-sentimeetrine teip. Lõika teibi otsad ümaraks: nii püsib teip nahal kauem.

Kinesioteipimine - kellele, miks ja kuidas? Borealis teip2

Eemalda karvad ja puhasta pind kohast, kuhu plaanid teibi asetada. Vii lihas venitatud asendisse. Kindlasti ära venita liigselt teipi ennast, vaid aseta normaalolekus teip venitatud lihasele – väljaveninud teip võib nahka ärritada.

Aseta kinesioteip lihase peale ning hõõru seda veidi, et teip liimuks paremini. Kui kinesioteip on paigaldatud õigesti, tekivad lihase tagasiviimisel normaalasendisse kinesioteibile kurrud. Hoia teipi nahal 3–5 päeva.

Tänu kangale ja soojusega aktiveeruvale akrüülliimile saab nahk hingata läbi teibi pinna ning võimalikud allergilised reaktsioonid on seetõttu harvad. Kui tunned siiski teipimise järel sügelust või märkad nahal löövet, eemalda teip koheselt.

Teibi eemaldamiseks hoia ühe käega nahka ning tõmba teise käega ettevaatlikult ja aeglaselt teip nahalt ära. Kinesioteipi ei tohi nahalt eemaldada seda järsult rebides. Parim viis on seda teha peal dušši all käimist, kui nahk ja teip on niisked.

Mis vahe on Borealise valikus olevatel kinesioteipidel?

Kõige kvaliteetsemaid teipe toodetakse Lõuna-Koreas ning Jaapanis ning neist on pärit ka meie tootevalikus olevad TEMTEX®  ja RockTape kinesioteibid.

Kuna TEMTEX® on oma tootevalikut arendanud juba üle 15 aasta, on nende kinesioteipidel teipimisviisist sõltuvalt väga palju erinevaid funktsioone, sealhulgas toestamine, valu alandamine, lümfi- ja vereringe parandamine, liigeste ebastabiilsuste korrigeerimine ning taastumise kiirendamine. Need teibid on väga hea elastsusega ning seetõttu eriti tõhusad ainevahetus- ja vereringehäirete ravis. TEMTEX® teipide tootevalikus on olemas ka eriti tugeva haakuvusega turmaliinkristallidega kinesioteip, millel on soojendav efekt ning mis on mõeldud sportliku võimekuse parandamiseks lihaslingude teipimise kaudu.

RockTape kinesioteibid on oma struktuurilt veidi paksemad ja sobivad seetõttu hästi suurt toestust, stabiilsust ja vastupidavust nõudvates tingimustes, näiteks sportides ja võisteldes. RockTape kinesioteibid eristuvad teistest oma ülitugeva liimi poolest, mistõttu on need väga sobivad veespordi harrastajatele.

Borealise tootevaliku kinesioteipe on saadaval 5-meetrises rullis nelja erineva laiusega: 2,5; 3,75; 5 ja 7,5 cm. Ühest viiemeetrisest teibirullist jätkub 5–10 kasutuskorraks. Professionaalseks kasutamiseks saadaval 32-meetrises rullis teip laiusega 5 cm. Kuigi teibi värvitoon ei oma raviomaduste seisukohalt tähtsust, on teipe võimalik osta erinevates värvides ja mustrites. TEMTEX®  kinesioteipe on valikus kollases, sinises, punases, beežis, roosas ja mustas värvitoonis. RockTape kinesioteibid on saadaval laimirohelises värvitoonis ning erinevate värviliste mustritega.

Kas kinesioteibi paigaldamiseks on vaid üks viis?

Kinesioteibi paigaldamiseks on tulenevalt konkreetsest probleemist mitmeid viise: lihastehnika, lümfitehnika, sidemetehnika, mehaanilise korrektsiooni tehnika, fastsiatehnika, ruumikorrektsiooni tehnika, funktsionaalse korrektsioone tehnika jt. Et haarata suuremat pinda ja jagada venitust laiemale pinnale, kasutatakse ka erinevaid teibi lõikamisviise: I-kujuline, Y-kujuline, X-kujuline, mitme haaraga ja auguga. Kinesioteipimise metoodikaid luuakse pidevalt juurde, et laiendada selle meetodi efektiivsust ja kasutusvaldkondi veelgi.

Kinesioteibi omadused

Valmistatud kangast ja kleepub akrüülliimi toimel

Elastne, veekindel ja laseb õhku läbi

Hüpoallergiline ning ei ärrita nahka

Toimeainevaba

Lateksivaba

Sulle võib ka meeldida