Füsioterapeut Lauri Rannama: miks põhjustab massaaž lihasvalulikkust?

03/12/2017

Massaaž on meeldiv lõõgastus pingelise tööperioodi järel või pärast rasket treeningtsüklit. Meeldivus võib siiski vahel asenduda ebamugavusega, sest massaaž osutub valulikuks ning tundlikus lihastes säilib ka pärast massaažiseanssi. Miks võib massaaž põhjustada lihasvalulikkust?

Valu on ebameeldiv meele- ja tundeelamus, mis on seotud kudede tegeliku või potentsiaalse kahjustusega ning on kirjeldatav sellise kahjustuse mõistetega. Nüüdisaegsed hüpoteesid valu tekkimise kohta kudedes lähtuvad seisukohast, et valu on iseseisev aisting, mille juurde kuulub sensoritest, juhteteedest ja keskustest koosnev spetsialiseeritud närviaparaat, mida nimetatakse notsitseptiivseks süsteemiks.

Notsitseptiivse süsteemi erutumise ahel algab alati mingi algnoksa väljailmumisega, mis ähvardab kudede normaalset talitlust. Selliseks algnoksaks võib olla näiteks puudulik verevarustus või mehaaniline mõjustus. Algnoksad võivad notsiretseptoreid otseselt ärritada või vabastada aineid, mis toimivad noksadena kitsamas mõttes.

Füsioterapeut Lauri Rannama: miks põhjustab massaaž lihasvalulikkust? Borealis adult body close up 275768

Massaaži eesmärk on üldjuhul leevendada lihaspingetega seoses olevaid ebamugavust ja valusündroome. Massaažijärgne lihasvalu on seotud eelkõige kudedele toiminud mehhaanilise mõjuga, mille tõttu aktiveeruvad ainevahetushäiretega pinges piirkondades lokaalsed põletikulised protsessid. Kudede taastumiseks ja paranemiseks peab toimuma üksteise järel mitmed lagundamis- ja ülesehituslikke protsesse. Ainevahetushäirete tõttu jäävad need protsessid vahel lõpuni käimata.

Kudede taastumiseks ja paranemiseks peab toimuma üksteise järel mitmed lagundamis- ja ülesehituslikke protsesse.

Mehhaanilisel mõjutusel tekitatud lokaliseeritud põletikulises protsessis vabaneb kudedes rida bioaktiivseid aineid, mis põhjustavad valulikkust, kuid on vajalikud taastumisprotsesside aktiviseerimiseks. Taastumise kiirus ja valu alanemine oleneb organismi homöostaasist. See sõltub immuunsüsteemi võimekusest, organismi stressitasemest, ainevahetusest jne. Tavaline normaalse survega massaaž üldjuhul hilist pehmete kudede valu ei põhjusta. Kui valu tekib, siis järelikult on organismis latentseid pingekoldeid ja ainevahetushäiretega piirkondi, ning keha enda paranemispotentsiaal on häiritud.

Kui valu tekib, siis järelikult on organismis latentseid pingekoldeid ja ainevahetushäiretega piirkondi.

Liiga tugev massaaž võib kahjustuse ja valu tekitada ka tervetes kudedes. Ohu märk on see, kui on tunda väga tugevat masseerivat survet, mille tulemusena kogu masseeritav piirkond muutub järjest valusamaks. Sel juhul tuleb sellest massöörile teada anda või massaažiseadme poolt pakutav massaažiprogramm katkestada.

Sulle võib ka meeldida