Mida silmas pidada, kui treenid kuuma suve ilmaga õues!

12/06/2024

Ilmad on olnud üpriski mõnusad ning kindlasti on paljudel tekkinud tahtmine teha oma igapäevane trenn õues. Üldiselt on õues treenimine kasulik ja meelepärane tegevus, kuid suviste ilmadega on vaja olla ettevaatlikum. 

Selles blogipostituses räägime veidi lähemalt, mis on need ettevaatusabinõud, mida tasuks kindlasti järgida.

 

Mida silmas pidada, kui treenid kuuma suve ilmaga õues! Borealis Temtex tape purple on model stadium 32

Intensiivne päike

Jooksjad valivad suvel õues sportimiseks üldiselt kas varahommikuse või hilisõhtuse aja. Seda seetõttu, et hommikul ja õhtul ei ole päike nii intensiivne ning palavus ei kurna ära. Kui treenid liiga intensiivse päikese all, on päikesepiste ja minestamine kerged tulema.

Kui siiski keskpäeval, kuuma päikesega treenida, ei tohi unustada päikesekreemi, prille ja mütsi. 

Liiga palav ilm

Mida pikem on sinu treening, seda rohkem palavus sinu keha mõjutab. Õues olev kõrge temperatuur ning keha temperatuuri tõus treeningu jooksul, tekitab lõpuks ülekuumenemise. Raku tasandil hakkab sinu keha rohkem energiat suunama keha maha jahutamisele ehk energiat treenimiseks kulub üha rohkem. Selle tõttu võivad suvised tulemused olla tavalisest aeglasemad.

Ülekuumenemine võib kaasa tuua ka vererõhu tõusu ja kiirenenud pulsi. Oma südant peavad “kuulama” ka need sportlased, kellel muidu kroonilisi haigusi või rütmihäireid diagnoositud ei ole. 

Vee joomineTarbi rohkelt vett

Nii nagu eespool sai mainitud, siis sooja ilmaga üritab keha liigsest kuumusest vabaneda ehk hakkad ka rohkem higistama. Higistamine aga viib vett ja mineraalseid aineid meie kehast välja. Selleks, et treenides ei tekiks vedeliku puudust, tuleb juua palju vett ning seda terve päeva vältel. Ainuüksi trenni ajal vee joomisest ei ole kasu. Peale treeningut peaks oma keha turgutama ka mineraalainetega. Nii on sinu kehas veevarud tipp-topp tasemel ning järgmised treeningud õues on juba oluliselt kergemad. 

Hele riietus

Heledad ja värvilised riided on suvel kõige parem valik, need ei võta päikesest tulevat kuumust endasse, vaid peegeldavad tagasi. Kõige parem ja taskukohasem materjali valik on puuvill, sest see imab niiskuse endasse. 

 

Suviselt kuumade ilmadega tuleb enda keha kuulata ning kui õues on ikka liiga palav, siis tuleb treening läbi viia tubastes tingimustes. Peaasi, et alustaksite tasakesi ning võtaksite kasutusele kõik ettevaatusabinõud. 

Kuigi tähelepanekuid on palju, mida tuleb arvesse võtta, siis õues sportimine on tegelikult kasulik ja lõbus:

  • Suurenenud tähelepanu ja keskendumisvõime–  Värske õhk varustab meie aju hapnikuga, mis omakorda tõstab produktiivsust ning keskendumisvõimet.
  • Treeningaktiivsus püsib stabiilsena uuringud on näidanud, et õues treenivad sportlased on tihtipeale järjekindlamad kui sisesaalis olijad. Üheks põhjuseks on muutuv taust. Õues treenides vahetub keskkond ning sul on ka võimalus käia erinevates kohtades sporti tegemas. Nii on trenn kohe huvitavam. 
  • Parem uni
  • Veeda aega koos sõpradega– õues sportides saad seda vabalt teha ka koos sõpradega. Ruumi jagub kõigile ning koos tehes läbite distantse endalegi märkamatult kiiresti. 
  • Tasuta– kui spordisaalid küsivad kuutasu või ühekordset külastustasu, siis terviserajad, pargid, kõnniteed jne on alati tasuta. Lisaks on pea iga Eesti linn varustatud ka ühe või lausa mitme väli jõusaaliga. Nii et värskes õhus on ka jõutrenn täiesti tehtav!

 

Kokkuvõtteks, vali treenimiseks kas varajane hommik või hilisem õhtupoolik. Keset päeva, intensiivse päikese all treenimine ei ole sinu kehale hea. Joo päeva jooksul palju vett ning lisaks varusta oma keha ka mineraalainetega. Spordiriided olgu heledat värvi ning kanna peas ka mütsi, et päike ei saaks liiga teha. 

Kui õues treenimisega alles alustad, siis tee ka pause tihedamini kui muidu. Kõige olulisem on kuulata oma keha!

Selleks, et treeningud ja taastuspäevad mööduksid valutult ja lõbusalt, varu enda spordikotti ka vajalikud treening- ja taastusvahendid! 

Laia valiku sporditooteid leiad ikka meie e-poest: www.borealis.ee

Kinesioteip Füsioteraapia vahendid Mida silmas pidada, kui treenid kuuma suve ilmaga õues! Borealis Temtex tape model purple 3

Sulle võib ka meeldida