Sten Aru kogemuslugu triatloniga

19/07/2023

Kui kaua ironmaniks treeninud oled ja kas oled ka vara Ironmanil osalenud? 

IRONMAN Tallinnaks hakkasin treenima 1. novembril 2022 aastal. Alustuseks sai käidud koos treeneriga spordiarsti juures ning hiljem panime paika treeningplaani. 2021 aastal osalesin IRONMAN 70.3 Tallinnas. Pärast esimest võistlust võtsime plaani osaleda ka täispikal IRONMAN Tallinnal,  kuid 2022. aasta suvel läksin uuesti põlvega operatsioonile, ja samal aasta lkahjuks seda enam ette võtta ei saanud. 

Kust  leiad motivatsiooni järjepidevaks treenimiseks? Sten Aru

Sel hooajal, kui IRONMAN Tallinna projekt sai paika pandud, teadsin, et tahan asja teha suurema eesmärgi nimel. Sealt saigi alguse meie koostöö Eesti Vähiliiduga, et koguda raha nende annetustelefonidele. 

Suurt motivatsiooni annabki mõte, et teen seda oma Ema ja Vanaisa nimel, kelle vähk minult võttis – see annab jõudu juurde igal raskel hetkel. Muidugi pingutan ka enda tervise nimel.

2020. aasta triatloni hooaeg andis väga suure positiivse tõuke vaimsele tervisele ning sel hooajal olen saanud ka end füüsiliselt palju paremasse vormi.

Alates 1. novembrist 2022 olen kaotanud 22kg…

ning tunnen end palju paremini enda kehas. Kindlasti tahan olla ka varsti sündivale Pojale terve, sportlik ja hea eeskuju. Väga palju annab jõudu minu suur tugigrupp perekonna, sõprade, toetajate ning ka inimeste näol, kes mulle kaasa elavad nii sotsiaalmeedia kaudu kui ka raja ääres.

Nende inimeste seas on ka minu treener/sõber Marti Alt, kes motiveerib alati rohkem pingutama! 

Millised on olnud Sinu isiklikud suuremad võidud ja saavutused? 

Kui spordimaailmast vaadata, siis enda suurimaks saavutuseks võistlejana peaksin noorena saavutatud Kimura Shukokai Karate Euroopa meistrivõistluste kahe ala kulda ja pronksi. 

Enda elus suureks saavutuseks peaksin aga treeneritööd – peale 8ndat hooaega on minu all treenitavatest noortest kasvanud väga eeskujulikud ning tublid sportlased, kes on saavutanud häid tulemusi nii suurvõistlustel kui ka väiksematel võistlustel. Olen mõistnud, et sport peab olema minu elus. See hoiab mind positiivsena, tervena ja annab jõudu saavutada järjest suuremaid võite ka eraelus. Tunnen, et olen tänu spordile väga palju inimesena kasvanud.

Millised on eesmärgid tulevasteks võistlusteks ja mis on järgmine võistlus kus osaled?

Järgmine võistlus on Triatloniakadeemiaga Maardus 22.07.2023 ja kohe peale seda jääbki üle veel oodata 05.08.2023 IRONMAN Tallinna võistlust.

Sten Aru kogemuslugu triatloniga Borealis image 67224065Minu eesmärk olla alati endast parem, kuigi mingil määral ikka on tore vaadata ja jälgida kuidas eesotsa triatleedid kiireid tulemusi teevad. Eks vahetevahel tahaks võistelda ka poodiumi nimel, aga tuleb olla realistlik ja teha asja tervislikult. 

Tänaseks olen suutnud kahe jalaga maa peale jääda ja proovin olla iga võistlusega paremini valmis, et põhivõistlusel IRONMAN Tallinnal suudaksin teha endale vastavalt hea tulemuse. Kuna ma ei tee triatloni tippspordina, siis seame treeneriga eesmärke eelnevate tulemuste järgi

Kui tihti treenid ja kas Sul on ka spetsiaalne toitumiskava, kus jälgid näiteks valgu sisaldust vōi kcal? 

Treeningtsükli algusest novembrist saati on olnud 2+1 loogika. See tähendab, et tuleb teha kaks nädalat igapäevast raskemat treeningut ning kolmas nädal ühe puhkepäevaga ja kergemate treeningutega.

Kui toitumisest rääkida, siis see on minu puhul kõige nõrgem koht. Teoorias võin selles tugev ja teadlik olla, aga praktikas suhteliselt laisk –  kindlat toitumiskava mul pole. Proovin tegutseda vastavalt treeningkava järgi ja tarbida mõõdukalt kõike, et ei laseks isudel end hulluks ajada ja samas, et ei tarbiks ka liigselt üle.

Toitu ma ei kaalu ja kaloreid ei loe, kuid kui tõsisemalt kaalu langetasin, jälgisin ka hoolikamalt, mida sõin jättes ära erinevad näksimised ja maiustused. Kuna triatlonis on treeningkoormus piisav ja kulutan palju ära, siis võistlusperioodil ei tohiks ka suures defitsiidis olla ja võib natuke rohkem endale lubada. Kindlasti tuleb tarbida vitamiine!

Kuidas treeningutest ja vōistlustest taastud? 

Mul ei ole eraldi taastumiseks plaani. Ainus asi, millega tegelen peale treeninguid ja võistluseid on lihashooldus, mis koosneb venitustest ning massaažipüstoliga lihaste masseerimisest. Lisaks proovin ka teatud aja tagant spordimassaaži jõuda. Talvel ja ka praegustel pikematel jooksudel käin näiteks järves lihaseid jahutamas.

Kas on abiks ka mõned seadmed (massaažipüstol, sporditeibid vms) ja kui on, siis kuidas need kaasa aitavad?

Abiks on massaažipüstol, mis minu arvates on üks suurimaid sõpru sportlastele, kes viitsivad oma lihastega tegeleda ja keha taastada. Väga hea vahend koduseks kasutamiseks.

Eriti mugav on muidugi alles loosist võidetud Borealise massaažipüstol Pro, mis on pea igapäevases kasutuses nii minul kui ka abikaasal. Enne põlveoperatsiooni kasutasin piirkonnas ka kinesiotepi, kuid hetkel seda rohkem vaja läinud pole. 

Veidi vähem kui nädal tagasi andsime Sulle Aerify kompressioonpüksid. Kas nende kasutamine on toonud lubatud kasu?

Sten Aru kogemuslugu triatloniga Borealis image 50397185Oi Te ei kujuta ettegi! Esmalt oli suur kasu nendest peale Triatloniakadeemia Otepää triatloni, mistõttu sain järgmisest päevast hakata kohe jõudsalt edasi treenima. 

Peale umbes 123km rattatrenni sai samuti pükse kasutatud ning jalad olid järgmisel päeval nagu uued. Lisaks nendele suurematele pingutustele on Aerify pükste kasutamine olnud tegelikult osa minu iga õhtusest rutiinist. Mina kui talvine karastaja olen harjunud lihaseid taastama tegelikult külmaga, mistõttu on see ainus, element millest pükste puhul puudust tunnen.

Anna palun kolm soovitust/nippi enda kogemusest, mida oleksid soovinud juba varem teada. 

  1. Ei tasu ennast teistega võrrelda, vaid iseendaga. Proovi olla parem kui Sa olid kuu aega tagasi. See ei tähenda, et ei peaks ja võiks olla eeskujusid/iidoleid keda järgida.

  2. Tuleb endaga leebem olla ning mitte stressata, kui keha tahab puhata ning haigusvimm peale surub. Pigem võtta see 1-2 päeva puhkust kehale, et pärast mitte nädal või pikemalt olla rivist väljas

  3. See pole küll asi mida enne ei teadnud, kuid soovitaksin ikka – ärge hakake uue ala puhul leiutama ja katsetama! Soovitan võtta treener, kes on olemas nõuga, toetab ning oskab igale küsimusele vastuse anda. Nii jääte terveks! Soovitan kindlasti oma treenerit Marti Alti!

 

Tutvu Borealise Aerify toodetega SIIN. Meil on ka külmutavad püksid olemas!

Sulle võib ka meeldida